Below is a list of our 2015-16 clubs and activities.

Club/Activity Room Teacher Day Time Season
Football (American) Field Downing, Car’mon, Turner Every day 3:30 – 6:00 Fall
Book Club E105 Clements, Culp Friday 3:30-4:30
Seventh Grade Comic Book Club E204 Schick Fridays 3:30 – 4:30
African Drumming CG21 Assael Monday 3:30 – 4:30
After School Basketball Court Namian Monday 3:30 – 4:30
Art of the Month Club C205 Kim, Kouri Monday 3:30 – 4:30
Board Games E100 Howard, Humphrey, Fullington Monday 3:30 – 4:30
Dance Club C128 W. Anderson Monday 3:30 – 4:30
Future Teacher Club R102 Newman Monday 3:30 – 4:30
GeoPlunge! C130 Martini Monday Recess
Girl Up Club W 305 Huber, Scott Monday 3:30 – 4:30
International Cinema Club R109 Brown, Daniel Monday 3:30 – 4:30
Meditation CG06 Wang Monday 3:30 to 4:30
Muay Thai Fundamentals and Fitness E300 Boccardi, Magee Monday 3:30 – 4:30
Open Studio C224 Lombardo Monday 3:30 – 4:30
Podcast Club E207 Dziato Monday 3:30 – 4:30
Run Girls Run! W306 Acharya, Quinn, Milikin Monday 3:30 – 4:30
Scrabble Club Cafeteria Otterstatter Monday 3:30 – 4:30
Sixth Grade Soccer Club E104 Hailfinger Monday 3:30 – 4:30
Student Council W205 Haller, Wickersham, Martis Monday 3:30 – 4:30
The Poetry Cafe C222 Kwabenah Monday 3:30 – 4:30
Baseball Gym Monaco Monday – Friday TBD Spring
History through the city E307 Daniels Monday (alt.) 3:30-5:30
Peer Mediation C302 White Monday and Wednesday 3:30 – 4:30
Concert Choir Audit. McKeithen Monday, Wednesday, and Friday 7:45 – 8:30 am
Cross Country Reno Park Helsabeck, Parish,

Farrar

Monday, Wednesday, and Thursday 3:30-5:00 Fall
#FindYourPark TBA Trenkle Saturdays 10:00 – Noon
Arabic Calligraphy and Tea C213 Hasan, Thomas TBD 3:30 – 4:30
Basketball – Boys, Girls Gym Various TBD 3:30 – 6:00 Winter
Coding Club W204 Wellersdick TBD 3:30 – 4:30
Community Service Club R104 Fraser TBD 3:30 – 4:30
Cooking Club E305 Simpson-Wayne TBD 3:30 – 4:30
Lacrosse Field Downing TBD 5:00 – 6:30 Spring
Math Tutoring Club E103 Lewis-Samuels TBD 3:30 – 4:30
Photography (Motography-the art of travel photography) TBA Reddy TBD 3:30 – 4:30
Sailing Club E101 Law, Philip, Rottman TBD 3:30 – 4:30 Fall, Spring
Shakespeare Club RG04 Azimi, Otterstatter TBD 3:30 – 4:30
Soccer – Boys Field Mbayu TBD 3:30 – 4:30 Spring
Soccer – Girls Field Ngwa TBD 3:30 – 4:30 Spring
Softball Field Spann TBD 3:30 – 5:00 Spring
Strings Auditorium Cuffy TBD 7:45 – 8:30
Track – Indoor Gym Turner TBD 3:30 – 4:30 Winter
Track – Outdoor Gym Turner TBD 3:30 – 4:30 Spring
Urban Entomologists W200 Schuettpelz TBD 3:30 – 4:30
Vegan Club Schuettpelz, Trenkle TBD 3:30 – 4:30
Vinyl Club W300 Reddy TBD 3:30 – 4:30
Gay – Straight Alliance W207 Helsabeck Thursday (alt.) 3:30-4:30
Crocheting/ Knitting Club E207 Dziato Tuesday 3:30 – 4:30
Debate – Beginning R103 Stroud,

Conway

Tuesday 3:30 – 4:30
Power Walking Club C302 DeAngelis Tuesday 3:30 – 4:30
Science Fair Help E201 Rhoads Tuesday 3:30 – 4:30
Speech W101 Martis Tuesday 3:30 – 4:30
Ultimate Frisbee R101 Kouri, Martini, Hawkins Tuesday 3:30 – 4:30 Fall, Spring
Adult Coloring W307 Farrar,

C. Smith

Tuesday (alt.) 3:30 – 4:15
Debate – Advanced E200 Stroud, Hensley Tuesday and Thursday 3:30 – 4:30
Jazz Band CG20 Van der horst Tuesday and Thursday 3:30 – 4:30
Vocal Ensemble CG21 McKeithen Tuesday and Wednesday 3:30 – 4:30
Concert Band CG20 Van der horst Tuesday, Wednesday and Friday 3:30 – 4:30
Volleyball Gym Spann Varies 3:30 – 5:00 Fall
Comic Book Club N103 Siddiqui Wednesday 3:30 – 4:30
Creative Writing Club E106 K. Anderson Wednesday 3:30 – 4:30
D.I.Y. Club W105 Quiambao Wednesday 3:30 – 4:30
Fencing R103 Martis, Conway Wednesday 3:30-5:00 Fall
Model UN Club RG03 Wednesday 3:30 – 4:30
Robotics Club CG07 Slocumb Wednesday 3:30 – 4:45 pm
Scrapbooking & Collage C104 Nakamura Wednesday 3:30 – 4:30
Sports Rap W100 Burt Wednesday 3:30 – 4:30
Centro Cultural C314 Diaz, Donaldson, Lopez-Ayon, Wooten Wednesday 3:30 – 4:30